Opony 4×4 – zastosowanie

Samochody z napędem 4×4 to maszyny stworzone do specjalnych celów. Nietrudno się domyślić, że wymagają specjalnego traktowania i dedykowanych akcesoriów. W tym oczywiście opon przeznaczonych dla takich właśnie aut.

Opony 4×4 – opony specjalnego przeznaczenia

Jazda samochodem terenowym jest dla wielu osób nie tylko koniecznością, ale też pasją. Często tylko pasją. Poszukiwanie najlepszych opon do swoich ulubionych aut traktują więc często jak rozrywkę, nie przykrą konieczność. W czym właściwie wybierają?

Rodzaje opon do napędu na cztery koła

Opony do samochodów o napędzie 4×4, podobnie jak większość opon do aut o zwykłym napędzie, dzieli się na zimowe i letnie. Opony zimowe nie dzielą się dalej. Inaczej ma się rzecz z oponami letnimi.

Tu wyróżniamy cztery rodzaje:

– opony terenowe

– opony półterenowe

– opony półszosowe

– opony szosowe

Opony szosowe, to opony, które przez 80% czasu użytkowane są na szosie, a pozostałe 20% w terenie. Oznacza się je symbolami H/T i S/T i posiadają one bieżnik o asymetrycznym wzorze.

Opony pólszosowe i półterenowe, spędzają nieco więcej czasu  w terenie, bo połowę i oznaczane są symbolami A/T lub napisem All Terain.

Opony terenowe przeznaczone są natomiast do jazdy w ciężkim terenie przez 80% czasu.


opona 4x4

Czemu służy podział opon letnich na rodzaje?

Podział opon letnich na rodzaje służy kierowcom do dostosowania się przez wybór opon o odpowiednim bieżniku i twardości do nawierzchni, po jakiej poruszają się najczęściej.

Opony dostosowane do nawierzchni zapewniają większe bezpieczeństwo w poruszaniu się samochodu z napędem na cztery koła w każdym terenie – zarówno na uczęszczanej szosie, jak i na leśnych i polnych drogach szutrowych, a także w warunkach off-road.

Pasjonaci jazdy off-road w twardym terenie bardzo sobie cenią ten podział i zwykle posiadają kilka kompletów opon, które zmieniają w zależności od potrzeb na przykład przed off-roadowymi zawodami.

Cechy opon 4×4

Podobnie jak zwykłe opony, opony 4×4: https://www.sklepopon.com/opony/4×4 posiadają bardzo często rant ochronny felgi chroniący gumę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz otarciami, co jest szczególnie przydatne w trudnym terenie. Posiadają poza tym wzmocnienie ściany bocznej, którego rolą jest zwiększenie nośności – cecha szczególnie przydatna w pojazdach typu SUV.

Szczególnie duży nacisk w produkcji i testowaniu tego typu opon,  kładzie się na komfort jazdy, co jest przydatne zarówno w jeździe miejskiej, jak i w terenie.

Opony te nie hałasują i przenoszą mniej wibracji oraz drgań. Producenci stosują w nich specjalne mieszanki gumowe, dzięki którym nawet opony letnie nadają się do jazdy w warunkach zimowych.

Czy znaczy to, że sprawdzi się zastosowanie ich w zwykłym aucie osobowym? Niestety nie. Mają zupełnie inną charakterystykę bieżnika i budowę, niż opony do osobówek. Zamontowane w aucie osobowym będą dużo sztywniejsze i znacznie bardziej hałaśliwe.

Opony 4×4, zarówno letnie, jak i zimowe, powinny być montowane jedynie w samochodach z napędem na cztery koła. Jedynie wtedy prawidłowo spełniają swoje funkcje.

Dodaj komentarz