Wady i zalety opon całorocznych

W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć chwilę na relaks i odpoczynek, a co dopiero czas na wymianę opon, która zwykle oddalana jest w czasie ze względu na ważniejsze w danym momencie rzeczy. Większości osób posiadających samochód niezbyt przekonuje fakt, że jazda na letnich oponach w zimie jest bardzo niebezpieczna, a na zimowych w lecie bardzo mało ekonomiczna. Warto zainwestować w opony wielosezonowe, które można posiadać cały rok. Trzeba to jednak robić świadomie, czyli znając zarówno wady, jak i zalety opon całorocznych.

Zalety i wady opon wielosezonowych

Opony całoroczne to niekwestionowany hit zapracowanych kierowców przez ostatnich kilka lat. Brak obowiązku terminowej wymiany opon dwa razy do roku zdejmuje z barków stres, jaki powodował ciągły brak czasu, aby to zrobić. Pierwszą zaletą opon całorocznych jest to, że kupuje się jeden komplet, a nie jak w przypadku tradycyjnych opon letnich i zimowych – po jednym komplecie na każdy sezon. Po drugie zachowuje się pieniądze wydawane na wymianę opon dwa razy do roku oraz pieniądze przeznaczane na magazynowanie nieużywanych przez kilka miesięcy opon przeznaczonych na drugi sezon.

Opony wielosezonowe są dobre do spokojnej eksploatacji i dla osób pokonujących nie więcej niż 5000-6000 km rocznie. Opony te całkiem dobrze sprawdzają się na mokrym podłożu, co daje im przewagę nad wersją zimową ogumienia – niestety ich zawartość krzemionki i olei naturalnych wraz z żywicą jest zdecydowanie mniejsza, także nie zachowują one tak świetnych parametrów, jakimi cechują się zimówki.

Całoroczne ogumienie sprawdza się zdecydowanie gorzej przy dynamicznej jeździe – nie nadaje się dla osób jeżdżących bardzo i dużo i szybko, bo ich zużycie nastąpi zbyt prędko, a bezpieczeństwo nie będzie tak wysokie jak w przypadku opon dedykowanych na sezon letni.

Podsumowując krótko, do niekwestionowanych zalet należą optymalne parametry opon całorocznych i oszczędność pieniędzy, na jaką pozwalają. Do wad należy niestety doliczyć brak możliwość bardzo dynamicznej jazdy poprzez gorsze hamowanie na suchym podłożu oraz zachowywanie się na śliskim, zimowym podłożu mniej więcej tak, jak kiepskiej jakości, lekko zużyte zimówki.

Koszty opon całorocznych

Zakup kompletu opon całorocznych w formie budżetowej może wynosić zaledwie 600 zł, a opony zachodniej produkcji mogą kosztować już nawet około 1500 zł. Jeżeli kierowca posiadający całoroczne ogumienie ceni spokojną, ekonomiczną jazdę to opony posłużą mu nawet 10 lat, jeżeli natomiast jeździ szybko to taka zmiana może być konieczna już po 3-4 sezonach.

Niezależnie od podjęcia decyzji co do kupna całorocznych osób należy dobrze zastanowić się nad potrzebami i stylem jazdy samochodem, do którego planuje się zakup. Nie zawsze taka oszczędność może się opłacać – jeśli jeździ się dużo, dynamicznie i często to opony całoroczne mogą nie spełnić wszystkich potrzeb. Jeśli natomiast jazda zwyczajowo jest dosyć spokojna to jest to strzał w dziesiątkę i nie trzeba się nad tym zastanawiać zbyt długo.

Dodaj komentarz